NYHET
– Vi har mye å lære av Brasil
Studenter og forskere ved Griegakademiet, KMD møtte denne uken brasilianske kollegaer for å utforske hvordan musikkterapi kan skape fellesskap, uttrykk og medvirkning på tvers av kulturer.
Sammen med Universitetet i Sørøst-Norge og Universidad Federal do Rio de Janeiro arrangerte UiB et heldagsseminar med foredrag, konserter og workshops. Sjømannskirken i Rio var vertskap og samlet både akademikere, musikere og musikkterapeuter.
Gir et nye perspektiver på musikkterapi
– Vi har møtt musikkterapeuter som arbeider innen felt som eldreomsorg, psykisk helse, kriminalomsorg og skole. Et fellestrekk er hvordan musikk fungerer som et felles rom for tilhørighet, uttrykk og medvirkning. Musikk er tett vevd sammen med politikk og hverdagsliv, og det preger musikkterapien, sier Viggo Krüger, professor i musikkterapi ved Griegakademiet, UiB.
Krüger leder prosjektet Resonating Rights, som seminaret er en del av. Utdanningsprosjektet skal utvikle nye undervisningsopplegg på tvers av musikkfag og menneskerettighetsstudier, og mottar støtte fra HK-dirs UTFORSK-program fram til 2028.
Blir mer bevisst «the Norwegian stiffness»!
Seminaret i Rio bestod av foredrag, konserter og praktiske workshops. UiB-studentene hadde en sentral rolle både gjennom faglige innlegg og musikalske innslag under lunsjkonserten.
Krüger beskriver oppholdet i Rio som en viktig faglig påminnelse:
– Samlingen har vært en sterk påminner om hvor mye vi har å lære av Brasil. Vi kan være mer åpne, mer lyttende og mer til stede, både som musikere og som forskere. Jeg tar med meg en ny type energi, og kanskje også litt mer bevissthet om det vi spøkefullt kaller «the Norwegian stiffness syndrome», smiler Krüger.